דכאון

דכאון

דכאון היא מילה שגורה בפי כל. מי לא חווה רגעים של דכאון או דכדוך. כמובן שדיכאון זו תחושה רגשית אוניברסלית ולא הפרעה נפשית. אך כאשר עוצמת הדיכאון היא חמורה או מתמשכת לאורך זמן ופוגעת בתפקוד היומיומי מדובר בהפרעה נפשית הנקראת דכאון מז׳ורי.

דיכאון מז׳ורי היא הפרעה נפשית המתאפיינת בדפוס נרחב ומתמשך של מצב רוח ירוד או חוסר עניין והנאה בפעילויות מהנות שלהן מתלווה הערכה עצמית ירודה, חרדה, הפרעות שינה ותאבון, ירידה באנרגיות, פסימיות, פגיעה קוגניטיבית ולעיתים מחשבות אובדניות.

במחצית מהמקרים אדם שסבל מאפיזודה של דכאון, יחווה בהמשך חייו אפיזודות דיכאוניות נוספות.

הגורמים לדיכאון לרוב משולבים בין סיבות גנטיות (קיימת נטייה משפחתית לדיכאון), משברי חיים, מצוקה סוציואקונומית, מבנה אישיות, לעיתים תופעות לוואי של תרופות או סמים או הסתמנות של מחלה גופנית כמו חסרים תזונתיים.

דכאון מז׳ורי היא הפרעה נפוצה מאוד. כ-10% מהאנשים יסבלו מדכאון במהלך החיים. כאשר לנשים סיכון פי שניים לסבול  מדיכאון בהשוואה לגברים. לרוב האפיזודה הראשונה מופיעה בשנות ה-20 או ה-30 של החיים. אך בגיל המבוגר הדיכאון שכיח מאוד.

על מנת לאבחן אדם כבעל דיכאון מז'ורי חייבים להופיע חמישה או יותר מהסימפטומים הבאים במשך שבועיים רצופים, כאשר לפחות אחד מהם הוא מצב רוח ירוד או חוסר עניין והנאה:

 

  1. מצב רוח מדוכא מרבית שעות היום, כמעט בכל יום
  2. חוסר עניין והנאה כמעט בכל פעילות לאורך היום, כמעט כל יום
  3. אובדן או העלאה לא מכוונים במשקל, או תיאבון מוגבר או מופחת החלים כמעט בכל יום
  4. אינסומניה (אובדן שעות שינה) או היפרסומניה (עודף שינה) המופיעים כמעט בכל יום
  5. אי שקט או איטיות יתר המופיעים כמעט בכל יום
  6. עייפות או חוסר אנרגיה כמעט בכל יום
  7. תחושת חוסר-ערך או אשמה במרבית הימים
  8. חוסר יכולת להתרכז או לחשוב בבהירות
  9. מחשבות נשנות על מוות, על התאבדות, או ניסיון התאבדות

 

קיימים טיפולים יעילים לדיכאון. הטיפול לרוב משולב בין תרופות נוגדות דכאון וחרדה לבין טיפול פסיכותרפי. למרות הסטיגמה והחשש מתרופות פסיכיאטריות, קיימות תרופות חדישות כנגד דיכאון, תרופות אלה יעילות, בטוחות לשימוש ואינן ממכרות.

ללא טיפול, לרוב אפיזודה של דכאון מז׳ורי נמשכת למעלה משנה. הטיפול התרופתי עשוי לשפר את המצב כבר לאחר כשבועיים.

"העצבות כמו כוס היא - ובה יין מר, מענבי הנשמה."

אברהם חלפי